Základní informace o školním preventivním programu
Školní preventivní program (ŠPP) vychází ze Školní preventivní strategie, z Metodického pokynu MŠMT k prevenci a řešení šikany ve školách a školských zařízeních, č. j. 21149/2016, z Metodického doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních, č. j. 21291/2010 – 28, z vyhlášky MŠMT ČR č. 179/2016 Sb.
1. Personální zajištění prevence
Výchovný poradce:
Metodik prevence:
Kariérový poradce:
- Mgr. Alexandra Marková
- Mgr. Michaela Břeňová
Školní psycholog:
2. Cíle programu
§ Prioritou v oblasti primární prevence na naší škole zůstává prevence šikany a kyberšikany, zlepšování třídního klimatu a vztahů v třídním kolektivu.
§ Stále pracujeme na zlepšení komunikace s rodiči.
§ Seznamujeme žáky s riziky používání internetu a sociálních sítí.
§ Dlouhodobě spolupracujeme s organizací SEMIRAMIS, s Policií ČR a Pedagogicko-psychologickou poradnou Mělník a Praha - východ.
3. Komu je ŠPP určen
ŠPP je vypracován pro potřeby naší školy. Je určen pro všechny žáky, jejich rodiče, pro pedagogické i nepedagogické pracovníky školy i pro pracovníky jiných institucí, kteří se budou podílet na jeho realizaci.
4. Preventivní program ve výuce
I. stupeň a školní družina
Důraz je kladen hlavně na oblast zdravého životního stylu dětí, osvojování správné hygieny a stravovacích návyků, zdravý pohyb a vycházky do přírody. Důležité je zapojení dětí do kolektivu, vedení ke spolupráci, kamarádství a vzájemné pomoci.
II. stupeň
Realizace programu prochází všemi předměty a je součástí třídnických hodin (práce s kolektivem, parta, šikana, kamarádství, pomoc slabším spolužákům, tolerance aj.). Realizujeme preventivní programy společností SEMIRAMIS.
5. SVP na naší škole
Děti s SVP jsou na naší škole integrovány v běžné třídě, učitelé s nimi pracují podle individuálních výukových plánů. Kromě práce během vyučovacích hodin se jim několikrát týdně věnuje speciální pedagog. Školní preventivní program školy je součástí výchovy a vzdělávání žáků po celou dobu povinné školní docházky. Účastní se ho žáci, pedagogický sbor, odborníci a rodiče. Jednotlivé části programu jsou kontrolovány realizátorem programu a pravidelně vyhodnocovány.
Další preventivní aktivity v oblasti prevence nežádoucího chování budou doplňovány v průběhu realizace programu podle potřeb a aktuální situace ve škole.
Na každý školní rok škola vypracovává konkrétní preventivní program.